HeaderEN 1

HeaderEN 2

Other programs

Internationales Trickfilm Festival / Festival of Animated Film Stuttgart
Best of International Competition

24. october | friday | 22:00 hours

1

LEAVING HOME

Joost Lieuwma

The Netherlands

2013

06'38"

2

HOME

Luiz Stockler

UK

2012

01'29"

3

CANIS

Anna Solanas,
Marc Rib

Spain

2013

16'48"

4

MY OWN PERSONAL
MOOSE

Leonid Shmelkov

Russia

2013

16'30"'

5

WOMEN’S LETTERS

Augusto Zanovello

France

2013

11'15"

6

I LOVE HOOLIGANS

Jan-Dirk Bouw

The Netherlands

2013

12'28"

7

SON OF A BEACH

Arnaud Crillon, 

Alexandre Rey,

Jinfeng Lin,

Valentin Gasarian

France  2013  05'51"
 8  THROUGH THE

HAWTHORN

 Anna Benner, 

Pia Borg, 

Emma Gurditt

Velika Britanija/ Great Britain 2013   08'37"
 9  POMMES FRITES  Balder Westein The Netherlands  2013  02'10"
 10  WHODUNNIT??

 Kathrin Albers,

Jim Lacy

Germany  2014  06'43"

 

 

Best of Tricks for Kids

The children’s film festival of ITFS on tour

24. october | friday | 11.00 hours

1

Zebra

Julia Ocker

2013

02'41"

2

Home sweet home

Pierre Clenet,

Alejandro Díaz, 

Romain Mazevet, 

Stéphane Paccolat

2013

09'55"

3

PASTA YA!

Laurent Pouvaret

2013

05:06"

4

Rob’n’Ron

Peter Smith

2013

03'42"'

5

My little croco

Étienne Bagot-Caspar,

Yohan Cohen,

François Mancone,

Maïckel Pasta,

Milian Topsy

2013

06'30"

6

The night song

Moeen Samadi

2013

04'00"

 

 

Folimage in 16 short films

Young audience - Animated films for children

 

27. october | sunday | 20:00 hours

1

WINGED WORDS

SYLVAIN VINCENDE

1995

07'40"

2

THE APARTMENT CAT

SARAH ROPPER

1998

07'15"

3

A LITTLE ADVENTURE

PIERRE-LUC GRANJON

2001

05'30"

4

PIPSQUEAK PRINC

ZOÏA TROFIMO

2002

07'30"

5

THE GENIE IN A TIN OF
RAVIOLI

CLAUDE BARRAS

2005

07'34"

6

MAROTTES

BENOIT RAZY

2006

13'32"

7

THE WORDCUTTER

IZU TROIN

2009

11'30"

8

BISCLAVRET

EMILIE MERCIER

2011

14'00"

 

 

Folimage in 16 short films

Teens / Adults

27. october | monday | 22:00 hours

1

THE MONK AND THE FISH

MICHAEL DUDOK DE WITT

1994

06'30"

2

A PLEASENT DAY

MATTHIAS BRUHN

1994

07'48"

3

THE ROMACE OF MY
HEART

SOLWEIG VON KLEIST

1997

06'20"

4

AT THE ENDS OF THE
EARTH

KONSTANTIN BRONZIT

 1999

07'45"

 5  SWEET

 GAEL BRISOU

2005

05'39"

6 KALI THE LITTLE VAMPIRE  REGINA PESSOA  2012  09'00"
7

THE BANQUET OF THE
CONCUBINE

 HEFANG WEI  2012

12'46"

8 THE INN IZU TROIN 2012

25'00"

 

 

Cartoon d’Or 2014

Nominees

25. october | saturday | 18:00 hours

BOLES Spela Čadež 

Slovenia, Germany

2013 

12’20’’ 

2

KIKI OF MONTPARNASSE

Amélie Harrault France  2014  14’27’’

3

ANATOLE’S LITTLE
SAUCEPAN

Eric Montchaud France 2014

05’47’’

4

MR HUBLOT

Laurent Witz,
Alexandre Espigares

Luxembourg, France

2013

11’48’’

5

THE CHRISTMAS LOG

Stéphane Aubier,
Vincent Patar

Belgium, France

 2013

26’

Share

Their words on festival

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
RezervationsPhotoGallerySubmissionsTouristInfo
talija-bannerFenix-Art logoAnimated